Обчислювальні пристрої

Прагнення автоматизувати процес обчислень, привело людство до винаходу механічних пристроїв.

Корисний винахід було зроблено жителем Петербурга Вільгодтом Однером. Збудований Однером в 1890 році арифмометр фактично нічим не відрізнявся від сучасних йому подібних механічних лічильних машин. Але  розрахунки проводилися повільно, вибір виконуваних дій та запис результатів проводилися людиною. Перші арифмометри були дорогі, складні у ремонті й громіздкі.

З 1931 року у СРСР випускається арифмометр «Фелікс», один із варіантів арифмометра Однера.

Арифмометр — пристрій насамперед для множення і ділення. Випускався  він по 1978 рік загальним тиражем кілька мільйонів машин. Вага — 3,5 кг

Арифмометр Фелікс
Арифмометр Фелікс, його випущено у кінці 50-х р.р. ХХ сторіччя. Емблема МЗСПМ означає «Московский завод счётно-пишущих машин»; (Фонди Дружківського історико-художнього музею).
Арифмометр Фелікс-М
Арифмометр Фелікс-М (модернізований) його випущено у кінці 60-х р.р. ХХ сторіччя; (Фонди Дружківського історико-художнього музею).

Всього створено понад два десятки модифікацій арифмометра, але  мобільності так і не було досягнуто.

Пристрій  оптимізовано для мінімальної ціни, в результаті, арифмометр у 1970-і роки коштував близько 13 рублів, але якість виготовлення була невисокою. З іншого боку, в арифмометрі використаний дуже простий і в той же час надійний транспортний механізм каретки, який відрізняв його від усіх західних аналогів.

Електроніка МК-42
Електроніка МК-42 — радянський арифметичний мікрокалькулятор з живленням від електромережі 220 вольт. Випускався в період з 1982 по 1993 роки; (Фонди Дружківського історико-художнього музею).

Згодом людський розум винайшов електричні лічильні машини, які арифметичні дії виконували автоматично.

У 1971 році на пострадянському просторі з’явився перший масовий  мікрокалькулятор — Електроніка Б3-14.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *