Потужність дози радіації

У 1986 році на Чорнобильській атомній електростанції із-за страшної аварії радіаційний фон досягав позамежних показників. Не витримувала техніка, конструкції, прилади. Люди не здалися – жертвуючи здоров’ям і життям приборкували лихо. Було поховано тисячі  кубічних метрів радіоактивних матеріалів.

Дозиметр ДП-5А
Дозиметр ДП-5А з колекції музею

Серед вкрай необхідних предметів на ЧАЕС був – дозиметр портативний (переносний) маркування ДП-5А. Він дозволяє вимірювати рівень гамма-випромінювання, а також визначати наявність бета-випромінювання.

Діапазон вимірювань починається з 0,05 мР/г (мілірентген на годину), тоді як природний фон становить близько 0,015 мР/г.

1 рентген в старих дозиметрах приблизно дорівнює  0,01 зіверта в нових.

Сучасні прилади показують фон в мікро- або в міліЗівертах.

Дозиметри вимірюють не загальну дозу, а дозу в одиницю часу – потужність дози.

В перший рік аварії на ЧАЕС потужних дозиметрів, таких як ДП-5А, не вистачало і навіть цей інколи «зашкалював» — лічильник не встигав приймати імпульси і тому горів безперервний розряд.

В результаті проведених заходів потужність експозиційної дози гамма-випромінювання зменшилася в 40-50 разів, і в другій половині 1987 року (після закінчення робіт з дезактивації) максимальний рівень потужності дози складав 180 мР/г.

100 Р (рентген) – приблизно 1 Зв (зіверт) це важке радіаційне ураження, яке не вб’є, але однозначно викличе серйозні проблеми зі здоров’ям. Смертельна доза для людини починається з 3-5 Зв (300-500 Р).

Чохол дозиметра ДП-5А
Чохол дозиметра ДП-5А
Інструкція до дозиметра
Інструкція на кришці чохла

«Радіаційний фон в нормі» — цю фразу вживають, коли дають оцінку ситуації, пов’язаній з роботою атомних електростанцій. Нормальний радіаційний фон становить до 0,20 мкЗв/г (мікроЗівертів). Поріг безпеки для людей – 0,30 мкЗв/г.

Радіація має властивості не тільки накопичуватися, а й виводитися з організму. Варто побоюватися, якщо природний фон перевищено в п’ятдесят разів і більше.

У побуті через низьку чутливість таким дозиметром вимірювати майже нічого. Він призначений для використання на заражених ділянках, і його граничні показники відповідають рівню випромінювання, при якому смерть настає за кілька годин.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *